10 sierpnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Muszynie na zaproszenie Towarzystwa Miłośników Ziemi Muszyńskiej spotkali się członkowie rodzin przedwojennej Straży Granicznej.
Zdjęcia, listy, cenne dokumenty, ordery i inne, z pietyzmem przechowywane rodzinne pamiątki krążyły wśród wzruszonych uczestników spotkania i co rusz, ktoś coś nowego wnosił do wspólnych, niemal rodzinnych wspominek. W trakcie spotkania p. Ryszard Helak opowiedział, jak Jego Ojciec Jan Helak, strzegący granicy Polski w niedalekim Tyliczu, miał zaszczyt eskortować w 1937 roku następczynię tronu niderlandzkiego księżniczkę Julianę z małżonkiem księciem Bernhardem , którzy na zaproszenie Jana Kiepury swą podróż poślubną spędzali w krynickiej „Patrii”.
Pracownikami przedwojennej Straży Granicznej byli m in. : Władysław Mazur, Władysław Wołowiec, Franciszek Kaczmarek, Jan Helak, Michał Miazga, Witold Organ Kazimierz Kostecki, p. Grucela, p. Adler, p. Fedorczak.
Warto zajrzeć do artykułów Waldemara Bocheńskiego o przedwojennej Straży Granicznej opublikowanych w Almanachu Muszyny 2009.

Comments are closed.