Już po raz trzeci Towarzystwo Miłośników Ziemi Muszyńskiej i Miejska Biblioteka Publiczna w Muszynie zorganizowały spotkanie z cyklu „Muszynianie – Muszynie” pt. „Jak majówki na Baszcie grano…”. Tradycja majówek w Muszynie sięga 1936 r., kiedy to grupa młodych za zgodą ks. Gawora wykradła z ogrodu miejscowego Żyda figurę Matki Bożej i umieściła Ją na Wzgórzu Zamkowym zwanym Basztą.
Na spotkaniu pojawili się Ci, który od wielu lat, codziennie o godz. 19:00 grali i grają na Baszcie, rodziny nieżyjących już członków Maryjnej Orkiestry oraz sporo osób, które od lat śpiewem im towarzyszą . Były wspominki, wzruszenia, cenne pamiątki rodzinne : zdjęcia, dyplomy, podziękowania oraz trąbka ś.p. p. Pasławskiego, którą z pietyzmem przechowuje Jego syn. Natomiast p. Bolesław Świderski udostępnił archiwalne nagranie majówki sprzed wielu lat, kiedy w orkiestrze grała jedyna kobieta – ś.p. Stanisława Matusik. Wśród 11 tych wyjątkowych gości był również najmłodszy orkierstrant – 13-letni Kacper. Niepodobna wymienić wszystkich, którzy pełnili, jak powiedział p. Świderski „apostolstwo na Baszcie” : Władysław Pasławski, Zdzisław Pelaczyk, Marian Hadała z synami Robertem i Darkiem, Stanisław Hadała, p. Przybylski, Edward Izworski , Adam Mazur, Bolesław Świderski, Stanisława Matusik, Stanisław Weberbauer, Jan Sopel. p. Gunia, Zbigniew Bajorek, Jakub Bajorek, p. Ptaśnik, Mieczysław Pociecha, Kazimierz Ruchała, p. Paczyński, Wiktor Rusiniak i wielu innych .
Tych, którzy chcieliby sięgnąć po materiały związane z tematem majówek odsyłamy do Kwartalnika Towarzystwa Miłośników Ziemi Muszyńskiej nr 1 z 1990 r, Almanachów Muszyny z lat 2006, 2007 oraz do wywiadu z p. Zdzisławem Pelaczykiem, jednym z najbardziej zaangażowanych muzyków nagranego w 2013 r. przez p. Mirosława Hoborę i p. Jakuba Bajorka./

Comments are closed.